SEYHAN BELEDİYESİ
YAŞLI ve HASTALARA YARDIM ELİ PROJESİ


Seyhan ilçesinde ikamet eden, fakir ve yardıma muhtaç olup, yaşlı veya hasta olduğu için başka birinin bakımına muhtaç olan vatandaşlarımızın bakım ve temizlik hizmetinin evde görülmesi için 25-45 yaş aralığındaki 60 kadına, hasta, yaşlı ve engelli bakımı eğitimi verilecektir. 6 ay sürecek olan ücretsiz eğitim için kursiyerler proje süresince günlük 5 euro para alacaktır.

Kursiyerler Çukurova Üniversitesinde 230 saat teorik eğitim, Acıbadem Adana Hastanesinde 125 saat sınıf içi uygulamalı eğitim, bakıma muhtaç yaşlı evlerinde 80 saat uygulamalı staj, seymerlerde 160 saat saç bakım eğitimi ve 32 saat KOSGEB onaylı girişimcilik eğitimi alacaklardır.

Proje Özeti


Tercihler

25-45 yaş aralığında işsiz kadın. Hemşirelik bölümü mezunu. Hasta ve yaşlı bakımı bölümü mezunu. Sağlık meslek lisesinden mezun. Şehit veya gazi yakını (tercihen)

Verilecek Sertifikalar

Kurs sonunda başarılı olup Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı sertifika ve Acıbadem Adana Hastanesi onaylı katılım belgesi alıp sınavda ve mülakatta başarılı olanlardan bir kısmı Seyhan Halk Eğitimi Merkezi, Seyhan Belediyesi sosyal yardım işleri müdürlüğü, Acıbadem Adana Hastanesinde istihdam edilecektir. Ayrıca KOSGEB onaylı girişimcilik eğitimi verilecektir. Sertifikasını alan başarılı kadınlar kendi işyerlerini açmak için girişimde bulunabilecekler. Kursiyerler hastanelerde, bakım evlerinde, huzur evlerinde, sağlık kurumlarında iş bulabileceklerdir.

Projenin Uygulama Yeri ve Süresi

Seyhan İlçesi, 1 yıl ( 6 ay eğitim, 6 ay hazırlık ve değerlendirme)

Projenin Toplam Yatırım Tutarı

134.248,80 Euro

Fondan Talep Edilen Finansman

%90 Hibe

Eğitim Konuları


Yaşlı bakım hizmeti eğitimi (teorik)

Eğitim yeri Seyhan Halk Eğitim Merkezi ve SEYMER olacaktır. Toplamda 230 saat eğitim verilecektir.

Yaşlı bakım hizmet eğitimi (hastane uygulamalı)

Eğitim yeri Acıbadem Adana Hastenesi olacaktır. Toplam 125 saat eğitim verilecektir.

Yaşlı bakım hizmeti eğitimi (ev uygulamalı)

Eğitim yeri yaşlıların evleri olacaktır. Toplam 80 saat eğitim verilecektir.

Yaşlı saç bakım eğitimi

Toplam 160 saat eğitim verilecektir.

Girişimcilik eğitimi

20 kişilik sınıflarda 3 ayrı grup oluşturulup her gruba 32 saat ders verilecektir. Proje sonrasında bu alanda kendi işyerini açmak isteyenlere KOSGEB’ ten yararlanma fırsatı verilecektir.

Sosyal aktivite

Bursa’da bulunan Nilüfer Belediyesine bağlı hasta ve yaşlılara evde kişisel bakım ve temizlik hizmeti verdikleri yerde 3 günlük inceleme ziyareti yapılacak. Oradaki teknik ve uygulamalı çalışmalar yerinde incelenecektir.

İletişim Bilgileri


Seyhan Belediyesi Dış İlişkiler Müdürlüğü

0322 432 74 74 (1361)

Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır. Bu yayının içeriğinden yalnızca Seyhan Belediyesi sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.