Gıdamı Koruyorum,
Doğaya Can Oluyorum

Proje Hakkında

"Üreticimizin çiçekten meyveye dönüştürdüğü emeğe biz de gıdamızı çöpe atmayarak sahip çıkalım."

"Hep birlikte bilinçli tüketici olalım."

Kıt olan kaynakların doğamız ve gelecek nesiller adına doğru kullanılması için bu farkındalık kampanyası Seyhan Belediyesi ve İş Kadınları Derneği (İŞKAD) olarak başlatılmıştır.

"Sensiz 1 eksiğiz." Bu bilinçlendirme kampanyasına katılarak hem ekonomimize hem de doğamıza destek vermeye ne dersin?

Bugün eğer bu bilgilendirme notunu okuyorsanız doğamız adına size teşekkür ediyoruz.

Küresel bir problem haline gelen yemek israfı gün geçtikçe artarken yapılan araştırmalara göre Türkiye'de her yıl 26 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Sadece İstanbul'daki çöpün yüzde 45'i ise gıda ürünü...

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de giderek küresel bir sorun haline gelen gıda israfı, gün geçtikçe etkisini artırmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde her yıl 1,3 milyar ton gıda çöpe giderken, yine yapılan araştırmalara göre dünyada her gün yaklaşık 25 bin kişi de açlığa bağlı olarak hayatını kaybediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan açıklamalara göre; her yıl üretilen tüm gıdaların yaklaşık üçte biri boşa gidiyor. Üretimi gerçekleştirilen 4 milyar tonluk gıdanın sadece 2,7 milyar tonu tüketiliyor. Bu israflar doğal kaynaklarla birlikte ekonomik olarak da ciddi zararlara neden oluyor. İsraf edilen 1,3 milyar ton gıdaların yıllık değeri 1 trilyon dolar olarak belirlendi. Üstelik küresel ölçekte israf edilen yiyeceklerin sadece dörtte birlik oranının kurtarılmasıyla dahi 840 milyon aç insanın karnının doyurulabileceği tespit edildi.

Yapılan araştırmalar kapsamında, Türkiye İsrafı önleme Vakfı'nın 2018 yılı raporuna göre, ülkemizde her yıl 26 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Yapılan gıda israfı ise 214 Milyar liralık (25 Milyar Dolar) gıda kaybına yol açıyor.

Araştırmaların sonucuna göre, gıda israfının yüzde 42'si evlerde meydana geliyor. Türkiye'de satın alınan gıdanın yaklaşık yüzde 23'ü tüketilmeden çöpe atılıyor. En çok çöpe atılan gıdaların başında ise ekmek ve unlu mamuller, sebze ve meyveler geliyor. Üretilen meyve sebzenin en az yüzde 30'u daha sofraya ulaşmadan çöpe gidiyor. Bununla birlikte günde 4,9 milyon, yılda ise 2,1 milyar ekmek israf ediliyor. Üretilen her üç ekmekten biri çöpe gidiyor.

Her yıl milyarlarca lira değerinde gıda çöpe atılıyor. Kayıtlara göre, Türkiye'den her yıl ortalama 33 milyon ton atık toplanıyor. Atıkların 14,5 milyon tonunu ise gıda ürünleri oluşturuyor. Sadece İstanbul'daki çöpün yüzde 45'i gıda ürünü...

İsraf edilen gıda yalnızca gıda maddelerinin çöpe gitmesi demek değildir. Aynı zamanda doğal kaynakların da kaybı anlamına gelmektedir. Gıda israfı kıt olan tüm kaynaklarımızın kaybına neden olduğu gibi doğamıza ve ekonomimize de ciddi zarar vermektedir.

(FAO)'nun son raporuna göre tarladan satış noktasına kadar üretilen gıdanın kaybı yüzde 14. Satış ve tüketim zincirinde ise gıda israfı 1/3 olarak gerçekleşiyor. Gıda kayıp ve israfı en fazla yaş meyve ve sebzede görülüyor. Bunu hazır yemek ve ekmek takip ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı araştırmalara göre; bir kilo kırmızı et için 15 ton, bir kg peynir için 5 ton, bir kilo pirinç için 3,5 ton, bir kilo domatesin yetişmesi için ise 184 litre suya ihtiyaç vardır.

Ne Mi Yapmalıyız?

  1. Market alışverişlerimizi ihtiyacımıza göre yapmalıyız.
  2. Porsiyonlarımızı yiyebileceğimiz miktara göre ayarlamalıyız.
  3. Restoranlarda tüketebileceğimiz kadar yemeği ısmarlamalıyız. Hatta ikram menülerinde servis yetkilisine müdahale ederek miktarı biz belirlemeliyiz.
  4. Restoran ve kafelerde tüketemediğimiz gıdaları bir sonraki öğünde tüketmek üzere paket yaptırmalıyız.
  5. Tüketemediğimiz ekmeği dondurucuda muhafaza etmeliyiz
  6. Mutfak Atıklarımızın doğaya can olması için kompost gübre üretiminde kullanılmasına destek verebiliriz

Gıdamı Koruyorum!

Çöp sandığımız pek çok şeyin içerisinde faydalı mikro organizmaları barındığı ve süreç içerisinde doğanın teşekkürünü kabul ederek geri dönüşümü sağlamalı, böylelikle organik gübre üretmenin bilincini kazandırmalıyız.

Akif Kemal AKAY

Seyhan Belediye Başkanı