Gıdamı Koruyorum,
Doğaya Can Oluyorum

Kompost Nedir?

Çöp sandığımız pek çok şeyin içerisinde faydalı mikro organizmaları barındığı ve süreç içerisinde doğanın teşekkürünü kabul ederek geri dönüşümü sağlamalı, böylelikle organik gübre üretmenin bilincini kazandırmalıyız.

Seyhan Belediyesi bir buçuk yıldır, pazar, park ve bahçe atiklarını komposta dönüştürerek doğal süreçler sayesinde hiçbir masraf etmeden, tamamen kendi imkanları ve geleneksel yöntemler ile faydalı ve değerli organik gübre olarak toprağa geri kazandırma çalışmaları yapmaktadır.

Kompost, organik maddelerin aerobik veya anaerobik koşullarda mikroorganizmalar aracılığıyla faydalı ve değerli organik gübre olarak toprağa geri kazandırılmasıdır. Kompost üretimi ile birlikte hem toprağı iyileştirici özellikte ürün elde etmek hem de organik gübre kullanımını ve geri dönüşümü yaygınlaştirmayı sağlamalıyız.

Kompostun faydaları:

  1. Organik atikları değerlendirir.
  2. Toprak yapısını iyileştirir.
  3. Toprağın havalanmasını sağlar.
  4. Bitkilerin ihtiyacı olan zamanda besin sağlar.
  5. Topraktaki toksinleri etkisiz hale getirir.
  6. Toprağın pH dengesini düzenler.
  7. Büyümeyi hızlandırır ve bitkileri güçlendirir.
  8. Kompost sadece küresel iklim değişikliği ile mücadele konusunda yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda çöp alanlarında sızınti olmasını engelliyor, arazilerin kati atik depolama alanları olarak kullanılması ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve yeşil üretime destek sağlıyor.

Kompost başka bir deyişle organik materyallerin uygun koşullarda ayrışması sonucu meydana gelen organik bir gübredir. Kompost, her yerde, her koşulda yapılabilir. Apartman dairesinde oturuyorsanız, fazla yer kaplamayan, koku ve sinek yapmayan kompost yöntemleri kullanabilirsiniz. Eğer mutiak atiğınız çok değilse, komşularınızla bir araya gelerek yeterli malzeme toplayabilirsiniz. Örneğin mutiağınızda yemek hazırlarken, hazırlığınız sırasında yemek öncesi ve sonrası birtakım atiklar meydana gelmektedir. Bu atikların özellikle yemek öncesi olanları kompost üretimi için oldukça uygun materyallerdir.

Özellikle yaprağı tüketilen yeşil sebzeler, domates kabuğu, salatalık, biber, tahıl atikları, patlıcan, kabak, meyve ve meyve kabuk artiları (turunçgil meyveleri ve asit içeren meyveler hariç) gibi pek çok sebze artiğı ideal kompost malzemeleri arasında yer almaktadır. Bununla beraber, filtre kahve, çay, kuruyemiş kabukları, zeytin çekirdeği, balık artikları, yumurta kabuğu ve hatia renkli olmayan karton vb atiklar bile kompost üretiminde kullanılabilmektedir. Pişmiş yemek artikları yağ kullanılan gıdalar ve turunçgil ürünleri kompost üretimi için uygun olmayan ürünler arasında yer almaktadır.

Ülkemizin son dönemde karşı karşıya kaldığı ve bizi derinden etkileyen orman yangınları neticesinde toprak yüzeyinde bulunan tüm mikroorganizmalar yok olmaktadır. Dolayısıyla bu durumda toprak ciddi ölçüde organik madde kaybına sebep olmaktadır. Unutulmamalıdır ki toprağın organik madde içeriği çok kısa sürede yok olabilirken aynı oranda ki organik madde miktarı kazanımı yıllar süren bir süreç içerisinde sağlanmaktadır. Dolayısıyla özellikle yanan tarım arazilerinde ani organik madde kaybına yol açan durumlarda kompost kullanımı toprağın ıslah edilmesi ve geri kazanımın sağlanarak tekrar bitki yetiştirilebilir hale gelmesi bakımından büyük önem arz etmektedir.

Gıdamı Koruyorum!

Çöp sandığımız pek çok şeyin içerisinde faydalı mikro organizmaları barındığı ve süreç içerisinde doğanın teşekkürünü kabul ederek geri dönüşümü sağlamalı, böylelikle organik gübre üretmenin bilincini kazandırmalıyız.

Akif Kemal AKAY

Seyhan Belediye Başkanı